ایران سرزمین کهنی است که هر گوشه آن با زیبائی های خاص و بی نظیر خود  چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند یکی از این زیبائی ها روستای زیر زمینی ده عروس بهاباد است که با این زیبائی قشنگ در دل کویر بهاباد چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

اقامتگاه بومگردی ده عروس واقع در شهرستان بهاباد استان یزد در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شهر یزد و ۸۰ کیلومتری شهر بافق است. نکته جالبی که این اقامتگاه را متمایز می کند ، واقع شدن در دل زمین است که به یک جاذبه گردشگری خاص تبدیل شده است. روستای زیرزمینی ده عروس که قدمتی بس طولانی و حتی قبل از کشف خشت و گل دارد ، سالیان سال در زیر خاک های کویری محو شده بود ولی اخیرا به دست آقای دهقان مزرعه داری باذوق، کشف و رونمایی شده است.

طبق مطالعات انجام شده تعداد خانه های ده عروس به ۷۰ عدد می رسد که تا به حال ۱۳ عدد از ۲۰ خانه آن بازسازی و آماده بازدید گردشگران و دوست داران فرهنگ ایران زمین شده است.

با رفتن به داخل این خانه های زیرزمینی که سقفی کوتاه با دالان های پیچ در پیچ دارند گویی وارد تونل زمان شده و به هزاران سال با همان سبک زندگی بر می گردیم، تجربه ای که لمس آن بسیار شگفت انگیز و توصیف ناپذیر است.

این خانه‌ها در گذشته‌های دور بیشتر به عنوان یک سیستم دفاعی برای مقابله با راهزنان بوده به طوری که درهای آنها به این صورت بوده که نه صدایی به داخل می‌آمده و نه صدا از داخل آنها بیرون انتقال پیدا می‌کرده است.

البته این دهکده کوچک که از معدود آثار تاریخی بهاباد است، دارای زمین‌های کشاورزی، استخر پرورش ماهی و چندین درخت گز و نیز یک قنات که آبی لب‌شور دارد نیز هست. چهار باب از خانه‌های اقامتگاه ده عروس بهاباد دارای اتاق خواب با ظرفیت هر کدام ۹ نفر هستند ولی شش خانه دیگر بدون اتاق و دارای ظرفیت ۵ تا ۸ نفر هستند، در کل این مجموعه ۵۰ نفر ظرفیت دارد. همگی این خانه ها بدون تخت و به صورت کف خواب هستند و روشنایی آنها از چراغ‌های سنتی و بسیار کم است.

شش سرویس بهداشتی و حمام اقامتگاه بوم‌گردی ده عروس بهاباد ، به صورت عمومی و جدا از خانه‌ها قرار دارد. رستوران سنتی با سه وعده غذایی، بوفه گرم و سرد، صبحانه محلی، پارکینگ، نمازخانه، گروه موسیقی محلی با خواننده، کافی شاپ، سیستم گرمایشی چراغ نفتی و غیره برخی از امکانات رفاهی اقامتگاه ده‌عروس بهاباد است.

امکانات اقامتگاه
محیط زیبا و سنتیاینترنت همراه اول با سرعت خوب
سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی (6 سرویس)برق داخل اتاق ها
حمام مشترک (4 حمام)دسترسی به آب آشامیدنی بهداشتی
وسایل آشپزیغذاهای محلی وسنتی
فاصله با شهر بهاباد پنج کیلومتر می باشد. امنیت این اقامتگاه نیز توسط نگهبانان شبانه روزی برقرار بوده تا خاطره خوبی در سفر به این شهرستان به جا بگذارد. راهنمایان محلی نیز در سفر با شما خواهند بود تا سفر لذت بخش و جذابی داشته باشید.

اطلاعات اتاق ها:

نوع اتاقتعداد
اتاق با ظرفیت دو نفر2 عدد
اتاق با ظرفیت پنج نفر7 عدد
اتاق با ظرفیت هفت نفر3 عدد
ساختمان ها در دل زمین هایی با ویژگی خاص مصالح موجود در زمین ساخته شده است. معماري منحصر به فرد این ساختمان ها که بـه نـوعی در تقابل با محیط پیرامونی است می تواند با بهـره گیـري از تکنیک قرارگیري در دل زمین ، روش مناســبی جهــت کنتــرل نوســانات آب و هوایی باشد به طوری که اتاق ها در زمستان گرم و در تابستان سرد می گردند.
کلیه اتاق ها به صورت کف خواب می باشند.